Toaleta to nie śmietnik
- Kategoria: informacje
- Opublikowano: poniedziałek, 22, marzec 2021 12:19
- Odsłony: 3690
Ochrona środowiska, dostosowanie się do zmian klimatycznych, dbanie o zasoby wodne to bardzo duże i ważne tematy. Aby im sprostać nie mniej ważnym, choć niestety pomijanym, jest zapanowanie nad tym, co do wody za naszym pośrednictwem trafia…
Rury kanalizacyjne dostosowane są do tego, aby przepłynęły przez nie produkty bytowe człowieka. Tylko tyle. Tymczasem pracownicy oczyszczalni ścieków codziennie wyławiają nie tylko foliowe reklamówki czy materiały higieniczne. Bywa, że do kanalizacji trafia odzież, kable, meble czy nawet… żywe stworzenia.
Nieodpowiednie użytkowanie kanalizacji ma swoje konsekwencje:
zatory
W wyniku umieszczania w toalecie przedmiotów, które nie powinny się tam znaleźć, zatykają się rury. Może dojść do tego jeszcze na odcinku w domu (poziom wody w toalecie się podnosi, zawartość nie chce spłynąć dalej), ale także w mieście. Wtedy nieczystości, wylewają się na ulicę. Jeśli zator dotrze do oczyszczalni może zapchać pompy w pompowniach ścieków powodując trudne do usunięcia awarie.
skażenie
Czyszczenie ścieków to także proces biologiczny, nastawiony na eliminację substancji, które wydala człowiek oraz tych pochodzących z czynności gospodarczych (gotowanie, sprzątanie) i higieniczno-sanitarnych. Tymczasem do sieci trafia coraz więcej leków i chemikaliów, które zaburzają proces oczyszczania ścieków. Ich składy chemiczne niszczą florę bakteryjną, zanieczyszczają wody oraz negatywnie wpływają na życie fauny i flory.
szczury
Wrzucanie do toalety resztek z posiłków jest zapraszaniem gryzoni na darmowe posiłki. Szczury to inteligentne zwierzęta, które szybko się uczą. Kanalizacja bywa ich siedliskiem, a zwabione zapachami resztek pożywienia rurami mogą dostać się nawet do mieszkań ludzi. Będą gromadzić się i rozmnażać wokół miejsc, gdzie pożywienie jest łatwo dostępne. A szczury to nie tylko przykry widok, są one nosicielami groźnych dla ludzi chorób. Ponadto bywa, że gdy próbują dostać się do resztek niszczą sieć kanalizacyjną, co jest przyczyną awarii.
zagrożenie dla środowiska
Niebezpieczne odpady utrudniają proces oczyszczania ścieków, stwarzają zagrożenie dla poprawności działania urządzeń oczyszczalni, przebiegu technologii oczyszczania ścieków i mogą przedostać się do rzek, zanieczyścić środowisko.
wydatki
Problem nieodpowiedniego korzystania z kanalizacji wciąż narasta. Awarie, trzeba naprawiać, a to generuje koszty. Pieniądze poświęcane na usuwanie skutków zatorów w kanałach, napraw tłoczni ścieków, urządzeń oczyszczalni czy „zapraszania” szczurów mogą być wydawane na inne cele. Wystarczy zmienić nawyki i rozsądnie korzystać z kanalizacji.
Więcej informacji na stronie kampanii: https://toaletatoniesmietnik.pl/